Subject Teachers
2018-2019
  • Name: Miss. Aradhana Paul
    Qualification: B.A, N.Y.T, Diploma Clinical Psychology
    Subject: All Subject
    Designation: Nursery
    Class: LKG
  • Name: Mrs. Mamta Dawar
    Qualification: B.COM,B.ED,Diploma In Early Childhood
    Subject: All Subject
    Designation: Nursery
    Class: LKG
  • Name: Mrs. Monika Dutta
    Qualification: B.Com ,N.T.T Dip. In Computer
    Subject: All Subject
    Designation: Nursery
    Class: LKG
  • Name: Tamanna Khanduja
    Qualification: M.A, MLIS, N.T.T
    Subject: Eng ,Hindi, Math, G.K
    Designation: Nursery
    Class: UKG
  • Name: Mrs. Anupama Samal
    Qualification: M.Com, B.Ed
    Subject: Eng, Hindi, Math, G.K
    Designation: Nursery
    Class: UKG
  • Name: Mrs. Cordilia D'souza
    Qualification: B.A, N.T.T
    Subject: Eng,Math,G.K,Hindi
    Designation: Nursery
    Class: UKG
  • Name: Mr. Pawan Dadvanshi
    Qualification: BPE
    Subject: Sports
    Designation: PRT
    Class: V TO X
  • Name: MRS. Josephine Jhon Victor
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: Hindi,M.SC
    Designation: PRT
    Class: II to V
  • Name: Mrs. Manorama Malhotra
    Qualification: B.A, B.Ed
    Subject: Eng,Maths,Evs,M.SC,G.K
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Neelam Chadha
    Qualification: B.Com, B.Ed ,N.T.T
    Subject: Math,SST
    Designation: PRT
    Class: III to V
  • Name: Mrs. Sushila Sikka
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: Hindi, M.SC
    Designation: PRT
    Class: II to V
  • Name: Mrs. Deslin Jose
    Qualification: B.Sc., B.Ed
    Subject: Math & Science
    Designation: PRT
    Class: IV to V
  • Name: Mrs. Alka Srivastav
    Qualification: B.A, Prabhakar Degree In Vocal Classical Music, Visharad Degree In Vocal Classical Music , Diploma In Kathak Dance
    Subject: Music
    Designation: PRT
    Class: I to VIII
  • Name: Mrs. Papiya Ghosh
    Qualification: B.A., B.Ed
    Subject: ENG,SST
    Designation: PRT
    Class: III to V
  • Name: Mrs. Minal Anand Janyacha
    Qualification: B.Sc, B.Ed
    Subject: English
    Designation: PRT
    Class: III to V
  • Name: Mrs. Shobha Suresh
    Qualification: B.Sc., B.Ed
    Subject: Math G.K EVS,M.Sc
    Designation: PRT
    Class: II to IV
  • Name: Mrs. Janet Fernandes
    Qualification: B.A., B.Ed
    Subject: ENG,M.SC,G.K
    Designation: PRT
    Class: II to IV
  • Name: Mrs. Sheeba Devotta
    Qualification: B.Sc., B.Ed
    Subject: ENG,MATH,EVS,G.K,M.SC
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Pawan
    Qualification: M.A In Dance
    Subject: DANCE
    Designation: PRT
    Class: LKG to VII
  • Name: Mrs. Surinder Paul Kaur
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: Hindi
    Designation: PRT
    Class: II to V
  • Name: Mrs. Neha Patyal
    Qualification: B.Com, PTT, ECCE
    Subject: Eng,Math,Hindi,G.K
    Designation: PRT
    Class: I to II
  • Name: Mrs. Caroline Gidian
    Qualification: B.Sc., B.Ed
    Subject: Hindi,M.SC
    Designation: PRT
    Class: I to II
  • Name: Mrs. Riddhi Dhamija
    Qualification: M.Com, B.Ed
    Subject: MATHS,SCIENCE
    Designation: PRT
    Class: IV to V
  • Name: Mrs. Sarah David
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: Eng,Math,Evs,G.K,M.Sc
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Nandini Tangri
    Qualification: B.Sc,B.Ed
    Subject: Mathematics
    Designation: TGT
    Class: VI to VIII
  • Name: Mrs. Neena Srivastav
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: English
    Designation: TGT
    Class: VI, VIII, IX & X
  • Name: Mr. Sriniwas Patnaik
    Qualification: B.Sc., B.Ed
    Subject: Math,Physics
    Designation: TGT
    Class: VIII to X
  • Name: Mrs. Neena Gupta
    Qualification: M.A., M.Ed
    Subject: SST,GK,M.SC
    Designation: TGT
    Class: VI to X
  • Name: Reesha Vinil
    Qualification: B.A, B.Ed
    Subject: ENG
    Designation: TGT
    Class: VI to IX
  • Name: Mrs. Vijay Sharma
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: HINDI SANSKRIT
    Designation: TGT
    Class: VI to X
  • Name: Mrs. Sundari Kuber
    Qualification: B.Sc, M.A, B.Ed, Phd
    Subject: Scince,English
    Designation: TGT
    Class: VI to X
  • Name: Mrs. Sreekala Vasudevan
    Qualification: M.Ccom,B.Ed
    Subject: S.S.T
    Designation: TGT
    Class: VI, IX, X
  • Name: Mrs. Savita Dhaima
    Qualification: M.A, B.Ed
    Subject: SPORTS
    Designation: TGT
    Class: I to V
  • Name: Mrs. Ellizabeth Reji Mathai
    Qualification: B.Com,B.Ed
    Subject: ENG,SCINCE
    Designation: TGT
    Class: VIII to X
  • Name: Mrs. Jessy Alex
    Qualification: M.Sc., B.Ed
    Subject: Eng,Biology
    Designation: TGT
    Class: VII to X
  • Name: Mrs. Ajita Satheesh
    Qualification: M.A,B.Ed
    Subject: GEO, S.ST
    Designation: TGT
    Class: VI to X

  • Name: Mrs. Rajdeep Kaur
    Qualification: M.A., B.Ed
    Subject: Hindi,Sanskrit
    Designation: TGT
    Class: VI to X
  • Name: Mrs. Savita Sharma
    Qualification: B.A,B.P.E.D
    Subject: Art & Craft
    Designation: TGT
    Class: V to X
  • Name: Mrs. Harleen Kaur
    Qualification: B.Sc, B.Ed
    Subject: MATHEMATICS
    Designation: TGT
    Class: VI to VIII
  • Name: Anupam Srivastava
    Qualification: M.A, B.Ed
    Subject: Hindi,Sanskrit
    Designation: TGT
    Class: VI to VIII

© 2017 All Rights Reserved by, St. Anthony's Secondary School, Faridabad

Designed & Maintained by: Franciscan